Aktyviam poilsiui

Nuo muziejų iki gamtos paminklų – Kupiškio rajonas turtingas objektais, kuriuos verta aplankyti kiekvienam. Bet labiausiai Kupiškio rajonas patiks mylintiems gamtą ir aktyvų poilsį.

Pramogauk Kupiškio mariose. Ketvirtas pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje. Savo pavadinimais išsiskiria abi marių salos: Žento Slėptuvė ir Uošvės Liežuvis. Pastarojoje įrengtas dendrologinis parkas, kuriame dažnai vyksta vasaros renginiai. Marios – pamėgta kupiškėnų ir jų svečių žvejybos vieta tiek vasarą, tiek žiemą. Aktyvaus poilsio mėgėjai čia ras ir daugiau pramogų: pasiplaukiojimą laiveliu „Jara“, valtele, vandens dviračiu ar irklente, o mažieji  – paišdykauti  vandens batutų parke. Prie marių ir jose vyksta Lietuvos ir tarptautinės triatlono, vandens formulių ir vandens motociklų bei akademinio irklavimo varžybos.

Plauk Kupiškio upėmis. Kupiškio rajone veikia du baidarių nuomos punktai. Išsinuomavę baidares galėsite iš arčiau susipažinti su šio krašto gamta. Kupiškio rajone tekančios Lėvens ir Jaros upės labai vingiuotos, dažnai tenka apiplaukti nuvirtusius arba bebrų nugraužtus ir nuverstus medžių kamienus, todėl plaukti jomis nenusibos. Ši pramoga puikiai tiks norintiems gerai praleisti laiką šeimoje arba šaunioje kompanijoje.

Keliauk dviračiu. Kupiškio rajonas nedidelis bei kompaktiškas, todėl lankomus objektus patogu pasiekti dviračiu. Atvykę į Kupiškį galėsite pasirinkti vieną iš keleto siūlomų maršrutų. Dviračius galėsite išsinuomoti Kupiškio r. turizmo ir verslo informacijos centre.

-Maršrutai-

Pakilk į padangę virš Kupiškio. Kupiškio aeroklubas suteikia unikalią galimybę pažvelgti į miestą bei rajoną iš paukščio skrydžio. Čia galite ne tik įgyti lėktuvo piloto licenciją, bet ir atšvęsti mergvakarį ar bernvakarį, išsinuomoti lėktuvą (aerodromą) fotosesijai.

Vaikų žaidimų kambarys „Nykštukų alėja“.

Vaikų žaidimų kambarys „Nykštukų Alėja“ laukia visų, pačių mažiausių, norinčių linksmai praleisti laiką ar atšvęsti savo šventę.

„Nykštukų Alėjoje“ apstu veiklos. Yra pripučiamas batutas, karstyklė su čiuožykla ir kamuoliukų baseinu, žaidimų namelis, daug mašinų ir personažų kostiumų. Kambaryje yra ir ramios veiklos kampelis, kuriame vaikai gali piešti, groti, dėlioti dėliones ar paprasčiausiai pailsėti.

Vaikų žaidimų kambario nuomos kaina svyruoja nuo 50 iki 80 eurų. Be to, už papildomą mokestį galimos ir animatorės paslaugos.

https://www.infokupiskis.lt/pramogos-ka-veikti/vaiku-zaidimu-kambarys-nykstuku-aleja/

Laisvalaikio ir pramogų erdvė „ŠvęskiTaip“.

  • švenčių suaugusiems ir vaikams planavimas, organizavimas;
  • pokylių salės nuoma;
  • dekoravimas, serviravimas, įvairi spauda šventėms, dekoracijos, kaspinai kėdėms;
  • maistas šventėms, užkandžiai bei desertai;
  • animatoriai, batutai, burbulų mašinos.

Tik Kupiškyje

Kupiškis – ten, kur sena susipynę su nauja ir tai sudaro nedalomą visumą.  Seniausioje pagonių apeigų vietoje stūkso Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia , kuri yra viena iš didžiausių Lietuvoje. Tautinę ir religinę įvairovę mena restauruota sinagoga, kurioje šiuo metu įsikūrusi Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Tarpukarį mena išlikusi modernistinė architektūra.

Palėvenės Šv. Dominyko bažnyčios ir dominikonų vienuolyno ansamblis. Šiuo metu vienuolyno svirne atkurta salėje ir rūsiuose galima susipažinti su vienuolyno istorija, vienuolių gyvenimo būdu, paragauti vienuolių patiekalų, sertifikuoto Kupiškio krašto alaus ir išbandyti rašymą žąsies plunksna skriptoriume pasirinkus vieną iš edukacinių programų, kurias rasite apsilankę www.infokupiskis.lt

„Pagrabinės bandelės“. Pažintį su Kupiškio kraštu galite pradėti Adomynės dvare, kuriame išgirsite kupiškėnišką šnektą, susipažinsite su šio krašto dainomis, šokiais ir žaidimais. Taip pat galite paragauti tik čia kepamų kulinarinį sertifikatą pelniusių „Pagrabinių bandelių“. O kodėl jos „pagrabinės“ – sužinosite atvykę į dvarą.

Brolių medus. Bitynas įsikūręs šiaurinėje Aukštaitijoje, Kupiškio rajone. Bitės laikomos ekologiškoje aplinkoje. Šalia plyti pievos ir miškai. Suteiktas sertifikatas garantuoja medaus ir kitų produktų kokybę. Platus medaus produktų asortimentas. Čia galėsite pasirinkti edukacinę programą, kurios metu Jūsų laukia:

  • daug įdomybių iš bičių gyvenimo;
  • žvakės gamyba iš natūralaus bičių vaško;
  • srautinis avilys;
  • „Brolių medaus“ produkcijos degustavimas;
  •  bičių vaško dovanėlė.

Lankytinos vietos

KUPIŠKIO ETNOGRAFIJOS MUZIEJUS

Kupiškio etnografijos muziejus   miesto inteligentų iniciatyva buvo įkurtas 1943 m. Nuo 1984 m. veikia buvusios mokyklos, įsteigtos didikų Čartoriskių, akmens mūro pastate (statytas 1823). Muziejų sudaro senasis akmeninis pastatas, kuriame  įrengta parodų salė, o priestato   salėse įrengta etnografinė  ekspozicija,  pasakojanti apie  XIX a. pab. – XX a. pr. kaimo  žmogaus buitį, papročius ir tradicijas.

Etnografinę ekspoziciją sudaro trys salės:  pirmojoje iš jų  eksponuojami lauko darbų padargai, kryždirbystė, koplytstulpiai, medinės šventųjų skulptūros; antrojoje salėje lankytojai patenka  į „gryčios“ erdvę,  kurioje  virdavo visas šeimynykščių gyvenimas. Trečioji salė – seklyčia,  kupiškėniškai „stancija“, kurioje per šventes burdavosi giminės ir svečiai. Seklyčios ekspozicijos pagrindinis akcentas – vestuvės ir jų  papročiai, atspindintys gilią ir svarbią senovinių kupiškėnų vestuvių tradiciją.

Muziejui priklauso šie struktūriniai padaliniai: Uoginių amatų centras, Adomo Petrausko muziejus, Veronikos Šleivytės paveikslų galerija, Laukminiškių kaimo muziejus.

Įėjimas nemokamas. Darbo laikas: II–V 9–18 val.; VI – 9–18 val.  Sekmadieniais ir pirmadieniais  muziejus nedirba.

VERONIKOS ŠLEIVYTĖS  MUZIEJUS-SODYBA

Viktariškių kaime 1985 m., dar menininkei esant gyvai, buvo įkurta jos vardo galerija.  Dailininkės vardo muziejų sudaro  medinių pastatų kompleksas: Šleivių gyvenamoji troba, pirtis-kalvė, šešios klėtys. Muziejuje-sodyboje    galima pamatyti menininkės asmeninius daiktus,   pastelės ir grafikos darbus bei šiuo metu ypač didelio dėmesio sulaukusias Veronikos Šleivytės fotografijas.  

 Gyveno Kaune, bet  Viktariškiai buvo neatsiejama menininkės gyvenimo dalimi.

Dailininkės kūrybinį palikimą sudaro penkiasdešimt grafikos ir per du tūkstančius pastele pieštų darbų, nesuskaičiuojama gausybė  fotografijų. Dalis tapybos darbų yra saugoma Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje. 

Galerijoje rengiamos parodos, vykdomi įvairūs projektai, tautodailininkų plenerai, edukaciniai užsiėmimai, bendruomenės narių susibūrimai, vedamos ekskursijos.

Įėjimas į muziejų nemokamas. Darbo laikas: II–VI 9–18 val. Sekmadieniais ir pirmadieniais  muziejus nedirba.

 

MUZIEJUS PO ATVIRU DANGUM

Kupiškio kraštas  pelnytai gali didžiuotis menininko  Henriko Orakausko  skulptūrų muziejumi po atviru dangumi. Kupiškio mieste  puikuojasi daugiau kaip  dvidešimčia  skulptoriaus  sukurtų  darbų,  pakeitusių miesto estetinį ir kultūrinį veidą. Savo darbais  skulptorius  įprasmino svarbius praeities ženklus ir  įvykius, kurie yra svarbūs Kupiškio kraštui, o atvykusius turistus nustebina originalumu ir idėjų gilumu. Kurdamas skirtingos paskirties, pobūdžio, rūšies ir technikos skulptūras, menininkas  miestui parodė estetinių ir istorinių orientyrų kryptis.  

Atvykite, pamatykite ir pajuskite savitas Kupiškio  miesto erdves,   susipažinkite  su skulptoriaus H. Orakausko asmenybe, aplankykite muziejų po atviru dangumi, sužinokite skulptūrų simbolių, metaforų ir ženklų reikšmes.

Edukacinė pažintis   su trimatės formos kūriniais yra   aktyvi, įtraukianti ir kviečianti pasukti galvas, norint rasti atsakymus į užuominas, atrasti paslėptas detales ir patirti smagų pažinimo džiaugsmą.

ADOMO PETRAUSKO MUZIEJUS IR UOGINIŲ AMATŲ CENTRAS

Muziejų 1969 m. įkūrė kraštotyrininkas Adomas Petrauskas, kurį  sudaro visas kompleksas pastatų:  gyvenamasis namas, dvi klėtys, bokštas,  padarginė ir aukštaitiška gryčia. Sodybą puošia  paties A. Petrausko medžio drožiniai,  kaimų laukuose surinkti  akmenys. 

Muziejaus  lankytojus pasitinka medinis bokštas.  Bokšto pagrindas primena seną vežimo ratą ir jį sudaro didžiuliai neįkasti į žemę akmenys. Šis statinys   atlieka apžvalgos bokšto funkciją.

Muziejaus teritorijoje esančiuose pastatuose:  Uoginių amatų centre ir aukštaitiškoje  gryčioje  vyksta plenerai, parodos, konferencijos, edukacijos.  Visos edukacijos supažindina lankytojus su senosiomis  kupiškėniškomis tradicijomis bei senuoju kulinariniu paveldu.  Atvykę svečiai čia gali  išsikepti tradicinį kupiškėnišką pakišuolį, juodą ruginę duoną, pasivaišinti blynais su dažiniu bei    susipažinti  su  tradicinio kasdienio kupiškėnų stalo patiekalais, kuriuos patys gali edukacijos metu  pasigaminti.

Petrausko sodyba yra įdomi ir paslaptinga, tad lankytojai tas paslaptis gali atskleisti atvykę į muziejų ir naudodamiesi  interaktyviuoju  žemėlapiu-planu  su specialiąja  multimedijos programa ar pagal tam tikras užuominas, sodybos angelų pagalba, surasti išsibarsčiusius eksponatus.

Įėjimas į muziejų nemokamas. Darbo laikas: II–VI 9–18 val. Sekmadieniais ir pirmadieniais  muziejus nedirba.

 

LAUKMINIŠKIŲ KAIMO MUZIEJUS

Kupiškio marių pašonėje, Laukminiškių kaime,  rašytojo Petro Babicko ir aktorės Unės Babickaitės tėvų sodyboje  įkurtas muziejus, kuris lankytojams  duris atvėrė 2002 m.

Pagrindinė ekspozicija  skirta rašytojo, publicisto P. Babicko ir aktorės U. Babickaitės gyvenimui bei  jų kūrybai atminti. Šiame muziejuje taip pat  galima pamatyti  eksponatus, atspindinčius XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios aplinkinių kaimų gyventojų buitį, papročius, tradicijas.  Čia saugoma daugiau kaip tūkstantis eksponatų, sukaupta daug  kraštotyrinės medžiagos apie šio krašto įžymius žmones: knygnešį Kazį Gabriūną,  kariškius Kazį ir Vytautą Babickus,  žurnalistą Algimantą Zolubą, poetę Jadvygą Gabriūnaitę,  architektą Vytautą  Gabriūną.

Muziejuje rengiamos parodos, įvairūs projektai, plenerai,  vykdomi edukaciniai užsiėmimai vaikams ir suaugusiems, organizuojami bendruomenės narių susibūrimai, vedamos ekskursijos.

Įėjimas į muziejų nemokamas. Darbo laikas: II–VI 9–18 val. Sekmadieniais ir pirmadieniais  muziejus nedirb

Kur pavalgyti ir apsistoti Kupiškyje?

Kupiškyje rasite platų maitinimo įstaigų pasirinkimą: nuo greito maisto užkandinių iki kavinių. Visas maitinimo įstaigas rasite čia (https://www.infokupiskis.lt/maistas/?module=tourism&action=ajax_get_map_markers_list&type=4&mapc=55.8222;24.9650;55.8420;25.0124).

Kadangi mieste ir rajone visų siūlomų pramogų išbandyti per vieną dieną tikrai nepavyks siūlome Kupiškyje apsistoti kelioms dienoms. Galėsite apsistoti tiek kaimo turizmo sodyboje, tiek apartamentuose. Visos apgyvendinimo įstaigos pateikiamos čia (https://www.infokupiskis.lt/apgyvendinimas/?module=tourism&action=ajax_get_map_markers_list&type=2&mapc=55.6722;24.5969;55.9892;25.3542

Myli architektūrą? Nori dar daugiau gamtos?

Tai gali rasti Kupiškyje, pasidomėk.